KULTURA


TEATRY

Gdański Teatr Szekspirowski

Teatr Wybrzeże

Teatr Miniatura

MUZEA


Muzeum Gdańska – muzeum w Gdańsku, do 2000 istniejące pod nazwą Muzeum Historii Miasta Gdańska , a następnie, do 30 stycznia 2018, pod nazwą Muzeum Historyczne Miasta Gdańska . Instytucja gromadząca zbiory dokumentujące historię miasta od średniowiecza do XX wieku. Muzeum zostało utworzone 31 marca 1970 uchwałą Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej jako oddział Muzeum Pomorskiego w Gdańsku. Muzeum ma 10 oddziałów na terenie miasta.

MUZYKA

Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w Gdańsku – filharmonia w Gdańsku, na wyspie Ołowianka, w zabytkowych, przebudowanych i rozbudowanych budynkach dawnej miejskiej elektrowni.Główna sala koncertowa posiada 1000 miejsc. Jej akustykę zaprojektował Witold Straszewicz wraz z Ewą Więckowską-Kosmalą . Sala wyposażona jest w najnowocześniejszy sprzęt oświetleniowy i nagłośnieniowy, system tłumaczeń symultanicznych, system wspomagający słyszenie oraz system projekcji statycznej i dynamicznej. Specjalnie zaprojektowane ruchome podsufitowe ekrany oraz materiały wykończeniowe sali pozwalają na dowolną konfigurację akustyki. Działa w niej także nowoczesny system łączy światłowodowych umożliwiających transmisje radiowe i telewizyjne.


Przesłuchiwanie świń


W dawnym Gdańsku praktykowano przesłuchiwanie świń . Zwierzęta były więzione w celi, przesłuchiwane (milczenie było przyznaniem się do winy), dostawały obrońcę z urzędu, byli świadkowie i były skazywane. Kara miała odstraszać pobratymców, a więc na egzekucje spędzano kolesiów zwierzęcia, by się przestraszyli i tych samych czynów nie popełniali. Jeśli nie można było ustalić winowajcy, wtedy łapano przedstawiciela tego samego gatunku, z tym, że wtedy omijała go kara śmierci, ale tortury nie. Właściciel zwierzęcia nie był karany, bo zabranie mu takiej świni było wystarczającą karą.


Coroczne imprezy muzyczne w Gdańsku


Solidarity of Arts
Gdańsk jest uznawany jako symboliczne miejsce początku upadku komunizmu w Europie, a solidarność to hasło i idea nierozerwalnie związana z tym miastem. Znajduje ona także wyraz w programie festiwalu Solidarity of Arts . Podczas tej odbywającej się w sierpniu imprezy w Gdańsku ma miejsce wiele wydarzeń kulturalnych z pogranicza teatru, filmu i muzyki.


Siesta Festival
To wielkie święto world music. Festiwal nierozerwalnie związany jest z Marcinem Kydryńskim , prowadzącym popularną audycję „Siesta” w Programie Trzecim Polskiego Radia . Ponad 20 lat temu zrodził się pomysł, by trójkową audycję przenieść na scenę i prezentować widowni muzykę na żywo. Co roku w kwietniu na zaproszenie organizatorów do Gdańska przyjeżdżają artyści z najdalszych zakątków świata. Dominują wykonawcy z krajów luzofonii, czyli z krajów związanych z językiem portugalskim ( Portugalia, Brazylia, Angola, Mozambik ), a także z Algierii, Kamerunu, Mali, Kongo czy Wysp Zielonego Przylądka .

SpaceFest!
To zdecydowanie jedno z najbardziej oryginalnych wydarzeń na muzycznej mapie Polski. To cykliczna impreza w Gdańsku, w całości poświęcona muzyce psychodelicznej, shoegaze, krautrocka i space-rocka . To nie tylko koncerty muzyków krajowych i zagranicznych, ale także liczne warsztaty i konkursy dla debiutujących muzyków. Co roku festiwal urozmaicają oryginalne wizualizacje.


Amberif

W gdańsku co roku odbywają się międzynarodowe targi bursztynu, biżuterii i kamieni jubilerskich. Uważane są za największe targi bursztynu na świecie. Pomysłodawcą targów był gdański artysta Giedymin Jabłoński . Targi prowadzone są, corocznie w marcu od roku 1994 . Wyjątkiem była 27. edycja w 2020 r. , która ze względu na wybuch pandemii COVID-19 zostały przesunięte na sierpień i odbyły się w dniach 26-29 VIII bez udziału zwiedzających


Znani Gdańszczanie


1. Abraham van den Block i Izaak van den Block

Wybitni artyści pochodzący z rodziny wywodzącej się z Flandrii . Abraham był rzeżbiarzem i architektem zaprojektował mięzy innymi Fontanne Neptyna, dwór Artusa, Złotą bramę czy Złotą Bramę . z koleji jego brat Izaak był wybitnym malarzem. Sławę przynisło mu namalowanie 25 obrazów na płótnie rożnej wielkości, do stropu Wielkiej Sali Rady Ratusza Głównego Miasta .


2. Gottfried Lengnich

Wybitny znawca historii Polski i Prus Królewskich, prawa polskiego oraz miejscowego prawa gdańskiego . Autor kilkudziesięciu prac z tych dziedzin wiedzy. Inicjator założenia w Gdańsku w 1720 r. Towarzystwa Literackiego ("Societas Litteraria") . Historycy nazywają go "pierwszym wybitnym historykiem doby Oświecenia w Polsce" .




Filozof,jego filozofia miała duży wpływ na społeczeństwo niemieckie w czasie walki o demokratyczne państwo ( Wiosna Ludów 1848 - 1849 ). A. Schopehauer jako filozof i myśliciel głosił programowy ahistoryzm i prezentował skrajnie pesymistyczny pogląd na świat. W swych pracach rozważał problemy i zagadnienia wolności oraz odpowiedzialności moralnej jednostki i zła moralnego. Zajmował się też w nich rozbieżnością między rzeczywistością a ideałami moralnymi. Jego filozofia wywarła wielki wpływ na kształtowanie osobowości i poglądów wybitnego przedstawiciela niemieckiej filozofii drugiej połowy XIX w. - F. Nitschego .


4. Lech Wałęsa

Polityk,prezydent,dziłacz solidarnościowy,jeden z założycieli Komitetu Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża .W sierpniu 1980 r . przewodniczący Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego przy Stoczni Gdańskiej . 31 sierpnia w słynnej Sali BHP złożył podpis pod tzw. porozumieniami sierpniowymi . Współtwórca i pierwszy przewodniczący NSZZ "Solidarność" . W październiku 1983 r . otrzymał nagrodę Nobla. W grudniu 1990 r . został wybrany w powszechnym głosowaniu Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej . Jest jednym z najbardziej znanych Polaków na świecie.