ZABYTKI


Żuraw gdański
Zabytkowy dźwig portowy i jedna z bram wodnych Gdańska, która mieści się nad Motławą, na końcu ulicy Szerokiej. Jest to jedna z filii Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku oraz największy i najstarszy z zachowanych dźwigów portowych średniowiecznej Europy. Żuraw zbudowano w latach 1442-1444.
Fontanna Neptuna
Została zaprojektowana przez Abrahama van den Blocke. Zabytkowa fontanna w Gdańsku, która powstała z inicjatywy burmistrza Bartłomieja Schachmanna i rady miejskiej. Stoi w najbardziej reprezentacyjnej części Gdańska – na Długim Targu, przed wejściem do Dworu Artusa. Fontanna została wybudowana w latach 1606-1633.
Ratusz gdański
Zabytkowy ratusz na Głównym Mieście w Gdańsku. Jest to gotycko-renesansowa budowla, usytuowana na styku ulicy Długiej i Długiego Targu, która dominuje nad panoramą Drogi Królewskiej, najbardziej reprezentacyjnego traktu tej części miasta. W ratuszu Głównego Miasta mieści się Muzeum Gdańska.Najstarsze fragmenty ratusza pochodzą z lat 1327–1336 – budynek ten był jednak niewielki, co stworzyło konieczność rozbudowy już po kilkunastu latach.
Dwór Artusa
Gmach usytuowany w centrum Gdańska, przy Długim Targu 44, dwór Artusa pomyślany był jako ekskluzywne miejsce spotkań towarzyskich elity gdańskiej. Dopiero w 1742, na prośbę gdańskich firm kupieckich, rada zgodziła się na projekt przemianowania Dworu na giełdę i miasto utraciło swoją najsławniejszą gospodę, obecnie oddział Muzeum Gdańska. Nazwa pochodzi z łaciny "curia regis Artus" co oznacz dwór króla Artusa.
Złota kamienica
Kamienica została wzniesiona w latach 1609-1618, przy Długim Targu 41, na zamówienie ówczesnego burmistrza Gdańska Johanna Speymanna, według projektu architekta Abrahama van den Blocke tego samego który zaprojektował fontanne Neptuna. Fasada posiada złocone kamienne płaskorzeźby. Na ścianie frontowej umieszczono płaskorzeźby ze scenami batalistycznymi oraz postaciami władców, w tym Zygmunta III Wazy i Władysława Jagiełły. W centralnej części fasady znalazły się herby używane przez Speymanna.
Złota brama
Została wzniesiona w roku 1612 na miejscu czternastowiecznej bramy gotyckiej (Brama Długouliczna). Budowla jest dziełem architekta Abrahama van den Blocke. Architektura jest utrzymana w stylu manieryzmu niderlandzkiego i charakteryzuje się typowym dla tego okresu wyrafinowaniem. Do bramy przylega od strony północnej późnogotycki Dwór Bractwa św. Jerzego
Dwór bractwa św. Jerzego
Budynek w Gdańsku przy Targu Węglowym 27, wybudowany w latach 1487-1494. Bractwo św. Jerzego początkowo zbierało się w Dworze Artusa, później powstała własna siedziba obok Złotej Bramy.W przyziemiu znajdowała się strzelnica dla łuczników i pomieszczenia do przechowywania sprzętu łuczniczego. Na pierwszym piętrze umieszczono wielką salę zebrań bractwa, celebrowania ważnych uroczystości, biesiad i przedstawień teatralnych. W 1566 roku szczyt kopuły wieńczącej budowlę ozdobiono figurą św. Jerzego zabijającego smoka.
Bazylika Mariacka
Kościół Mariacki jest jednym z największych kościołów ceglanych w Europie. Większość kościoła została odbudowana po II wojnie światowej. Wystrój wnętrza jest prosty, a otwarta przestrzeń stanowi zaletę. Witraże są piękne. Sztuka religijna jest barwna, gustowna i skomplikowana.
Brama Wyżynna
Powstała wraz z pierścieniem nowożytnych fortyfikacji bastionowych. Dawniej była głównym wjazdem do miasta. W górnej części bramy znajdują się trzy herby: w środku herb Polski, z prawej strony herb Gdańska, z lewej Prus Królewskich.
Kościół pod wezwaniem św. Katarzyny
Najstarszy kościół parafialny na Starym Mieście w Gdańsku Powstał w latach 1227-1239. Fundatorami kościoła byli książęta Pomorza Gdańskiego, rozbudowany został w XIV wieku. W latach 1555-1945 należał do protestantów. Jego patronką jest św. Katarzyna Aleksandryjska z Egiptu.